معرفی کتاب حکومت نظامی (شهر بندان)

اثر آلبر کامو از انتشارات مجید (به سخن) - مترجم: پرویز شهدی-برندگان جوایز ادبی

هنگامی که یک ستاره دنباله دار در آسمان در شهر مدیترانه شهر کادیز ظاهر می شود، ندا، مستعمره شهر نیهلیست، هشدار می دهد که این یک شیطانی است. مخلوطی میان مردم توسط یک حکم حکومتی لغو می شود که آنها را مجبور می کند اذعان کند که آنها یک دنباله دار و یک طوطی کورو دیده اند. «هیچ چیز اتفاق نمی افتد و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد». بنابراین، دولت محاصره، یک اسطوره مدرن توسط آلبر کامو که در اصل در سال 1948 توسط ژان لوئیس بارلو انجام شد. هر دو زبان پیش فرض و شاعرانه، این نکته نادر که توسط شرکت بین المللی مشهور فرانسوی Théâtre de la Ville تثبیت شده است، بازتابی تحریف شده از یک آینده کابوس است که در آن یک شهر به سکوت و تسلیم شدن تحت رهبری شخصیتی به نام لا پاستا (" طاعون").


خرید کتاب حکومت نظامی (شهر بندان)
جستجوی کتاب حکومت نظامی (شهر بندان) در گودریدز

معرفی کتاب حکومت نظامی (شهر بندان) از نگاه کاربران
@حکومت نظامی@ یا @شهربندان@ عنوان نمایشنامه‌ای از آلبر کامو که در سه پرده خواننده را با آنچه روی داده و در حال اتفاق افتادن است، آشنا می‌کند. داستان با مشاهده‌ی یک پدیده‌ی آسمانی که گذر یک ستاره‌ی دنباله‌دار است، شروع می‌شود. مردم این را نشانه‌ای از پایان دنیا می‌دانند و کشیش مردم را به حضور در کلیسا و دعا تشویق می‌کند. نادا یک همه هیچ انگار است که این پدیده را نفی می‌کند. او خطاب به قاضی شهر می‌گوید: @شما در صفی قرار گرفته‌اید که به مذهب پایبند است و منطقی نمی‌فهمد. اینک شما خیلی منظم و مرتب با قیافه‌ی آرام و ساکن جاافتاده و رسیده، آماده و مستحق یک بلا و مصیبت هستید.@ ماجرا با ورود مردی به نام @طاعون@ و زن همراهش که منشی اوست و خود را حاکم جدید شهر معرفی می‌کند و خکومت را از حکمران می‌گیرد. @طاعون@ در نمایشنامه نماد یک حکومت توتالیتر نشان داده می‌شود و با وضع قوانین جدید بر زندگی و مرگ ساکنان تاثیر می‌گذارد. @اضطراب‌ها و نگرانی‌های مسخره‌آمیز برای خاطر سعادت و افتخارات، قیافه گرفتن‌های احمقانه‌ی عاشق‌ها، تماشا و تامل خودخواهانه‌ی مناظر از این به بعد به طور مطلق ممنوع خواهد بود. به جای همه‌ی این‌ها من سازمان و نظم نو می‌آورم، نظم و سازمانی که ممکن است شما را در بدو امر کمی ناراحت کند ولی بالاخره خواهید فهمید که یک سازمان صحیح و خوب بیشتر از هیجان و احساسات غلط می‌ارزد.@ دیه‌گو نماد عصیان است و مردم را به شورش علیه طاعون فرا می‌خواند. در نهایت نیز با مرگ خود شهر را از دست طاعون نجات می‌دهد. @من این طریقه‌ی تو را می‌شناسم، باید کشت برای اینکه قتل را از بین برد. باید تجاوز و ظلم کرد تا بی‌عدالتی را نابود کرد. قرن‌هاست که این طریقه‌ی معمول است. قرن‌هاست که فرمانروایانی از نژاد تو به بهانه‌ی معالجه‌ی زخم‌های مردم آن را می‌گندانند و با این همه به ستایش طریقه‌ی خود ادامه می‌دهند، چه، هیچ کس نبوده است که جلو آنها بایستد و به پوزه‌ی آنها بخندد.

مشاهده لینک اصلی

حکومت نظامی (1948)، یک نمایش نامه ی متوسط است در سه پرده، در وصف هراس انسانی در چارچوب حکومتی تمامیت خواه. کامو در پس پشت این نمایش نامه، هم به شخصیت هیتلر و جامعه ی آلمان، و در عین حال به فرانکو دیکتاتور اسپانیا و نقش کلیسیای کاتولیک اسپانیا در دوران دیکتاتوری او نظر دارد. وقایع نمایش نامه در کادیز، در آندولیسیا اتفاق می افتد، در عین حالی که نمایش نامه متاثر از رمان مشهور کامو، طاعون است.


مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب حکومت نظامی (شهر بندان)


#ادبیات فرانسه - #جایزه نوبل ادبیات - #ادبیات داستانی - #ادبیات مدرن - #دهه 1940 میلادی - #جدید ترین کتاب ها - #نمایشنامه فلسفی - #پرفروش ترین کتاب ها -
#انتشارات مجید (به سخن) - #آلبر کامو - #پرویز شهدی
کتاب های مرتبط با - کتاب حکومت نظامی (شهر بندان)


 کتاب تابستان قوها
 کتاب دام گستر
 کتاب ننگ
 کتاب تا پای مرگ
 کتاب زندگی نو
 کتاب برهوت عشق